Order of merit 2021

Nya regler för Order of Merit 2021.

 

För årets Order of Merit kommer två förändringar att göras.

Samtliga tävlingar kommer att räknas för att kvalificera sig till final.

Detta för att gynna de spelare som spelar samtliga tävlingar under säsongen.

 

För de spelare som hamnar i en ny klass under säsongen, kommer att spela i den nya klassen. Intjänade poäng kommer att flyttas med till den nya klassen. Detta för att underlätta för tävlingsledningen vid sammanställning av resultaten.

 

De tävlingar som medverkas i årets order of merit är:

  1. Länna sport golf open
  2. Semestersabotören
  3. Cobra Cup

 

Göran Hansson

Resultat A-Klassen

 

Plac. Namn 1 2 3 Summa Final Totalt
1 Johan Doverland 80 45 15 140    
2 Metin Sagici 26 0 100 126    
3 Mats Jernström 100 0 24 124    
4 Anders Rickan 0 100 9 109    
5 Magnus Fransson 50 0 45 95    
6 Sören Johansson 40 0 50 90    
7 Daniel Westlund 22 0 60 82    
8 Anders Lebreus 20 60 0 80    
9 Pontus Johansson 0 80 0 80    
10 Milton Walin 0 0 80 80    
11 Mattias Lilja 60 0 12 72    
12 Stefan Andersson 0 50 22 72    
13 Göran Eriksson 0 40 32 72    
14 Niklas Petersen 32 0 36 68    
15 Thomas Andersen 45 0 16 61    
16 Ida Andersson 40 0 20 60    
17 Mikael Adolfsson 0 0 40 40    
18 Allan Oscarsson 36 0 0 36    
19 Tomas Lundström 0 36 0 36    
20 Mika Laitanen 18 0 14 32    
21 Nicholas Lindgren 29 0 0 29    
22 Daniel Nesselsten 0 0 29 29    
23 Fredrik Wahlstedt 0 0 26 26    
24 Tommy Olsson 24 0 0 24    
25 Peder Carstenius 22 0 0 22    
26 Karl Olsson 0 0 18 18    
27 Agne Engström 16 0 0 16    
28 Gunnar Öster 15 0 0 15    
29 Peter Friberg 14 0 0 14    
30 Anders Lindström 13 0 0 13    
31 Daniel Andersson 0 0 13 13    
32 Pontus Söderberg 0 0 11 11    
33 Peter Björkman 0 0 10 10    

Resultat B-Klassen

 

Plac. Namn 1 2 3   Summa Final Totalt
1 Michael Norén 15 100 100   215    
2 Per-Åke Larsson 80 60     140    
3 Kalle Montelius 60 45 29   134    
4 Daniel Broberg 36 0 80   116    
5 Lars Frick 26 80     106    
6 Urban Bergman 100 0     100    
7 Kennet Westerholm 24 40 26   90    
8 Lars Doverland 0 22 60   82    
9 Mikael Broberg 29 14 20   63    
10 Peter Borg 0 50 11   61    
11 Georg Gustafsson 13 26 18   57    
12 Jonny Petersson 50 0     50    
13 Maria Persson 0 0 50   50    
14 Tomas Niemelä 32 0 16   48    
15 Arto Skördehed 0 24 24   48    
16 Ossi Koukkula 20 15 12   47    
17 Ulf Wallenborg 45 0     45    
18 Niklas Bergström 0 0 45   45    
19 Johan Sundin 0 0 40   40    
20 Marko Kujala 0 36     36    
21 Alexander Kennard 0 0 36   36    
22 Christina Petersson 22 0 14   36    
23 Ingvar Törn 12 22     34    
24 Hans Ericson 9 0     9    
25 Dick Gregersiö 10 0 22   32    
26 Sten-Olov Andersson 0 0 32   32    
27 Tomas Emmer 0 29     29    
28 Ronnie Danielsson 0 20     20    
29 Tom Hiekkamäki 8 0     8    
30 Per-Anders Nordh 0 18     18    
31 Lennart Bergman 16 0     16    
32 Fredrik Björk 0 16     16    
33 Carina Hardsjö 0 0 15   15    
34 Stefan Vestlund 14 0     14    
35 Marica Söderstam 0 0 13   13    
36 Håkan Olsson 0 0 10   10    

Resultat C-Klassen

 

Plac. Namn 1 2 3   Summa Final Totalt
1 Björn Ståhl 20 80 22   122    
2 Ronny Kindblom 18 50 40   108    
3 Bosse Gaimer 100       100    
4 Lena Eriksson 0 100     100    
5 Tobias Strömbäck 0 0 100   100    
6 Ulf G Nordin 60 20 8   88    
7 Christina Lagerborg 45   36   81    
8 Hans Olsson 80       80    
9 Malcolm  Kvarnström 0 0 80   80    
10 Kent Holmblad 18 0 60   78    
11 Robert Moberg 0 60     60    
12 Agneta Kjellberg 11 0 45   56    
13 Peter Bjuvberg 0 45 9   54    
14 Berith Elgbro 22   29   51    
15 Maud Rydeblad 50       50    
16 Annelie Hällborn 0 0 50   50    
17 Lennart Goine 40 9     49    
18 Love M Karlsson 0 40     40    
19 Nils Roman 0 32 6   38    
20 Thomas Broberg 0 22 15   37    
21 Ethel Eklund 36       36    
22 Rolf Jacobsson 0 36     36    
23 Inger Hedlund 16   20   36    
24 Ove Grandin 8 0 26   34    
25 Marianne Olsson 32       32    
26 Arne Wirdbo 24 8     32    
27 Karin Nordh 0 32     32    
28 Robert Gutemyr 0 0 32   32    
29 Hans Larsson 13 4 14   31    
30 Ritva Edvaldsson 29       29    
31 Allan Svärd 0 29     29    
32 Tommy Leidebrant 0 16 11   27    
33 Christina Petersson 26       26    
34 Mats Roliden 0 26     26    
35 Per-Olof Karlsson 0 0 24   24    
36 Elisabeth Nilsson 0 3 18   21    
37 Dick Bengtsson 0 18     18    
38 Sven Skoglund 4   13   17    
39 Sven-Erik Axner 15 1     16    
40 Stina Lindgren 0 0 16   16    
41 Pia Roos 0 15     15    
42 Gunnar Åkersten 14       14    
43 Gert Vemmerstad 0 14     14    
44 Gunnel Pamlin-Klofsten 0 13     13    
45 Britt-Marie Frisk 12       12    
46 Ritva Mattson 0 12     12    
47 Mikael Sipilä 0 0 12   12    
48 Marie Westerling 11       11    
49 Laila Jacobsson 0 11     11    
50 Bobby Mandl 7   4   11    
51 Per-Arne Rådlund 10       10    
52 Elin Wik-Ogenstedt 0 10     10    
53 John Eiderfors 0 0 10   10    
54 Anneli Brunzell 9       9    
55 Aila Högstedt 0 0 7   7    
56 Rolf Liseborn 6       6    
57 Joakim Hedelin 0 6     6    
58 Ulla-Britt Svärd 5       5    
59 Mikael Jonsson 0 5     5    
60 Jan Hammarlund 0 0 5   5    
61 Pia Svensson 3       3    
62 Peter Löfgren 2       2    
63 Bengt Dahlgren 0 2     2    
64 Birgitta Grandin 1       1